About Us

Staff & Governors

Principal

Robert O'Brien

Principal

[email protected]

Senior Leadership Team

Mike Elward

Vice-Principal

[email protected]

Louisa Eccles

Head of Pastoral Care & Teacher of Modern Languages

[email protected]

James Miller

Director of Studies & Head of History

[email protected]

Alexa Yeoman

Head of Infants and Year 1 Teacher

[email protected]

Mark Allison

Head of Juniors and Year 6 Teacher

[email protected]

Adam Tardivel

Head of Lower Seniors & Teacher of PE & Games

[email protected]

Darren Broad

Head of Upper Seniors and Head of Science

[email protected]

Sarah Moores

Head of Sixth Form, PSHE Coordinator & Teacher of Modern Languages

[email protected]

Kerry Fell

Bursar

[email protected]

Academic staff

Cathy Stephenson

Teacher of Reception

[email protected]

Linda Parish

Teacher of Reception

[email protected]

Sharon Carvill

Infant Teacher and Teacher of Learning Support

[email protected]

Nicola Smith

Teacher of Year 2

[email protected]

Debbie Help

Primary Learning Support Assistant

[email protected]

Charlie Fawkner-Corbett

Primary Learning Support Assistant

[email protected]

Nikki Rihoy

Primary Learning Support Assistant

[email protected]

Belinda Festivo

Primary Learning Support Assistant

[email protected]

Tricia Lewis

Teacher of Year 3 & Games

[email protected]

Rebecca Reid

Teacher of Year 4 & Geography

[email protected]

Katie Beavan

Teacher of Year 5

[email protected]

Mel Bisson

Primary Religious Education Coordinator

[email protected]

Steve Hutchison

Teacher of Year 6, Mathematics & Games

[email protected]

Morna McDougall

Head of Physical Education

[email protected]

Jo Flood

Head of English & EPQ Coordinator

[email protected]

Amanda Brun

Teacher of English

[email protected]

Justine Vlad

Head of Drama & Teacher of English

[email protected]

Michelle Gilson

Activities Coordinator, Teacher of Psychology & Learning Support Assistant

[email protected]

Sarah O'Leary

Head of Mathematics & Senior Teacher

[email protected]

Christine Nicolle

Teacher of Mathematics

[email protected]

Kate Bentley

Teacher of Mathematics

[email protected]

Joanna Way

Teacher of Mathematics

[email protected]

Lucille Pearson

Head of Food and Nutrition

[email protected]

Cora Lee

Head of Art

[email protected]

Hugh Rose

Design Director & Teacher of Art

[email protected]

Rachel Van der Linden

Head of Design Technology

[email protected]

Antonio Strappini

Design Technology Technician

[email protected]

Dan Burgess

Teacher of Science

[email protected]

Hugh Tabel

Head of Careers & Teacher of Science

[email protected]

Charlotte Mason-Smith

Teacher of Science

[email protected]

Sue Robilliard

Teacher of Chemistry

[email protected]

Kath Guille

Teacher of Geography & Games

[email protected]

Holly Fairley

Head of Geography

[email protected]

Michelle Oesterman

Head of Computing & Teacher of Games

[email protected]

Gareth Rees

Teacher of History

[email protected]

Magali Brouard

Teacher of Business Studies, French & Classics

[email protected]

Ana Boldison-Smith

Head of Modern Languages

[email protected]

Katie Whitford

Teacher of French

[email protected]

Neil Houston

Director of Music

[email protected]

Katie Gough

Teacher of Music

[email protected]

Madeleine Ellert

Head of Theology

[email protected]

Maria Page

Head of Psychology & Teacher of Theology

[email protected]

Kelly Fay

Head of Learning Support (SENCO) & Teacher of English

[email protected]

For the academic qualifications of our teaching staff, please click here.

Auxiliary Staff

Tracy Feehan

Principal's PA

[email protected]

Maria Green

School Secretary

[email protected]

Sonia Hollowell

Registrar

[email protected]

Emma Stafford-Bell

Exams Officer & Alumni Secretary

[email protected]

Jayne Offen

Office Manager

[email protected]

Emma Torode

Laboratory Technician

[email protected]

Martina Lenfestey

Assistant Bursar

[email protected]

Rosemarie Gardner

Finance Assistant

[email protected]

Rebecca Hart

ICT Manager

[email protected]

Anna Rivers

Digital Systems Manager

[email protected]

Richard Glover

Estate Team

[email protected]

Richard Clarke

Estate Manager

[email protected]

Steve Wilson

Estate Team

[email protected]

School Dog

Gilbert

School Dog

Governors & Trustees

Governance

i) The primary role of the Governing Body of Blanchelande College is to guide the direction of the College; to help preserve the religious character of the school; to support the staff students and parents;  and to identify any possible weaknesses in the College so as to bring about improvement

ii) The ultimate responsibility for all financial and contractual matters of Blanchelande College rests with the Trustees.

Governors

Mrs Marie Banton

Mr Eamonn Finnerty

Mrs Julie Fletcher

Mr Ken Gibbs (advisor)

Mr Rob Hutchinson (chairman)

Mr Joe Mooney

Mrs Marie McNeela

Mrs Sheila Parr

Mrs Justine Riley (Clerk to the Board)

Fr Christopher Rutledge

Mr Trevor Wakefield

Correspondence for the Chair of Governors should be marked Private and Confidential and addressed to Mr Rob Hutchinson, Chair of Governors, Blanchelande College, Les Vauxbelets, St Andrews GY6 8XY. Correspondence is checked during and outside of term time. To arrange a phone call, please contact the School Office on (01481) 237200.

Trustees

Mr Michael Fattorini

Mr John Greenfield

Mrs Karel Harris

Correspondence for the Trustees of Blanchelande College should be marked Private and Confidential and addressed to Mrs K Fell, Clerk to the Trustees, Blanchelande College, Les Vauxbelets, St Andrews GY6 8XY. Correspondence is checked during and outside of term time. To arrange a phone call, please contact the Bursar's Office on (01481) 237200.